PW DROGOWSKI

Bramy przeciwpożarowe

Przeciwpożarowa brama kurtynowa okienna typu Marc-Ok plus składa się z następujących elementów: płaszcza kurtyny, prowadnic, wału nawojowego, wsporników wału i napędu typu VIC. Sam płaszcz składa się z trzech warstw wielowarstwowej tkaniny dla bramy w klasie EI60 i z pięciu w klasie EI120. Główny składnik wielowarstwowej tkaniny płaszcza stanowi włókno szklane wzmocnione drutem stalowym. Górna krawędź płaszcza kurtyny zamocowana jest do wału nawojowego. Wzdłuż dolnej krawędzi płaszcza znajduje się balast bramy umożliwiający jego prawidłowe napięcie (brak marszczeń i odpowiednie nawinięcie), co stanowi jego dodatkowe usztywnienie.

Do przegrody budowlanej mocowane są wsporniki wału nawojowego. Wał nawojowy wraz ze wspornikami znajduje się w osłonie. Osłona wału wykonana jest z blachy stalowej ocynkowanej o grubości 0,7 - 1,0 mm. Krawędzie pionowe płaszcza zaopatrzone są w prowadniki, które prowadzone są w prowadnicach profilowanych. Prowadnica w przekroju ma wymiar 80 x 120 mm. Maskownica prowadnicy wykonana jest z blachy stalowej ocynkowanej grubości 0,7 mm. Maskownice prowadnic i kasety mogą być wykonane z blachy ocynkowanej w trzech podstawowych kolorach RAL 7035, 9002 i 9010. Istnieje możliwość wyboru innego koloru lub wykonanie nierdzewne.

Standardowo przeciwpożarowe elastyczne bramy kurtynowe okienne Marc-Ok plus wyposażone są w termiczny wyzwalacz topikowy i system zabezpieczający, który dzięki sprężynie amortyzującej skrętnej zapobiega zbyt gwałtownemu opadowi płaszcza, aby nie stwarzać zagrożenia uszkodzenia ciała. Ponadto przeciwpożarowe elastyczne bramy kurtynowe okienne Marc-Ok plus mogą zostać wyposażone w napęd, który odpowiada za podnoszenie lub zamykanie i otwieranie przegrody wraz z możliwością podłączenia do SAP.

JAK TO DZIAŁA?
Przeciwpożarowe elastyczne bramy kurtynowe okienne Marc-Ok plus o szerokości i wysokości nie większej niż 2,5m nie wymagają napędu elektrycznego. Brama jest wówczas uruchamiana termicznym wyzwalaczem topikowym, który w temperaturze ok. 74 °C zostaje zwolniony i płaszcz kurtyny rozwija się zamykając strefę pożarową. Sprężyna skrętna umieszczona w wale zapewnia stałą prędkość zamykania, a ponowne otwarcie bramy nie wymaga użycia dodatkowych elementów np. korb. Istnieje możliwość wykonania bram o niestandardowych wymiarach oraz bram z rozszerzonymi parametrami technicznymi - po indywidualnej konsultacji. Dla przeciwpożarowych elastycznych bram kurtynowych okiennych Marc-Ok plus z napędem elektrycznym płaszcz nawinięty jest na wał i utrzymywany w pozycji otwartej poprzez hamulec lub samohamowną przekładnię napędu. W przypadku wystąpienia sygnału zagrożenia pożarowego płaszcz zostaje zwolniony i następuje jego przemieszczenie do pozycji zamkniętej


DODATKOWE WYPOSAŻENIE

  • możliwość wykonania w klasie Sa i S200 dymoszczelności wg PN-EN 13501-2:2016
  • możliwość wykonania w wersji przeciwwybuchowej wg PN-EN, ATEX
  • możliwość podłączenia szerokiego zakresu osprzętu elektrycznego jak np. systemy sygnalizacji pożaru, monitoringu położenia bramy, kontroli dostępu,
  • centrala sygnalizacji pożarowej z zasilaczem buforowym, przygotowana do współpracy z obiektowym systemem sygnalizacji pożaru i/lub miejscowymi czujkami dymu/temperatury,
  • elementy osprzętu elektrycznego mogą być dostępne w zestawie z centralą sygnalizacji pożarowej: pulpit sterowniczy wyniesiony, czujki [dymu, temperatury, dymu/temperatury], sygnalizator [akustyczny, optyczny, optyczno-akustyczny], czujnik otwarcia i/lub zamknięcia,
  • napędy z opadem grawitacyjnym lub z możliwością ręcznego podnoszenia.

Kurtyny przeciwpożarowe okienne – zalety

Kurtyny przeciwpożarowe okienne to innowacyjne produkty, które łączą w sobie funkcjonalność i estetykę. Ich główną zaletą jest wysoka odporność na ogień, dzięki czemu skutecznie chronią pomieszczenia przed rozprzestrzenianiem się pożaru. Bramy okienne kurtynowe charakteryzują się także dobrą izolacją termiczną oraz akustyczną. Ponadto są one łatwe w obsłudze i nie wymagają wiele miejsca do zamontowania, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla różnego rodzaju obiektów.

Bramy kurtynowe okienne sprawdzają się doskonale w miejscach, gdzie bezpieczeństwo jest priorytetem. Są to przede wszystkim obiekty przemysłowe, takie jak magazyny i hale produkcyjne, ale także budynki użyteczności publicznej, takie jak szkoły, szpitale czy centra handlowe. Dzięki swoim właściwościom bramy te skutecznie zabezpieczają pomieszczenia przed rozprzestrzenianiem się ognia. Ze względu na swój estetyczny wygląd bramy kurtynowe mogą być również stosowane w obiektach o wysokim standardzie wykończenia, takich jak biurowce czy hotele.

 

Wybór koloru bramy kurtynowej

Kolor bramy kurtynowej powinien być dobrany tak, aby harmonizował z innymi elementami elewacji budynku, na przykład ze stolarką okienną, balustradami czy z bramami przesuwnymi. W przypadku obiektów przemysłowych często wybierane są neutralne kolory, takie jak szary, biały czy beżowy. Natomiast w obiektach o wysokim standardzie wykończenia można pozwolić sobie na bardziej odważne barwy jak czerń, granat czy ceglasty. Najmodniejsze modele bram kurtynowych to te o minimalistycznym designie i neutralnej kolorystyce.