Przeciwpożarowa brama rozwierana składa się z dwóch skrzydeł, osadzonych w jednej ościeżnicy.
Skrzydła wykonane są z płyt z wełny mineralnej o grubości 100 mm, gęstości co najmniej 170 kg/m3 oraz klasie reakcji na ogień A1. Wewnątrz płyt osadzono wzmacniające stalowe pręty (rozwiązanie chronione patentem europejskim nr W 02/079600A1) oraz płaskowniki, do których zamocowano z jednej strony zawiasy, a z drugiej zamek (skrzydło czynne) lub rygiel góra/dół (skrzydło bierne). Na zewnątrz płyt obustronnie przyklejone jest poszycie z blachy stalowej grubości 0,5 - 0,7 mm.
Każde ze skrzydeł zawieszone jest na co najmniej trzech zawiasach, posiadających możliwość regulacji w trzech płaszczyznach.
Ościeżnica bramy wielkogabarytowej wykonana jest z kątownika obłożonego profilowaną blachą stalową z osadzonymi wewnątrz uszczelkami ognioodpornymi i gumowymi. Ościeżnica może być wykonana w wersji narożnej lub wewnętrznej. W dowolnym skrzydle bramy mogą zostać zamontowane drzwi przejściowe stalowe, rozwierane o odporności ogniowej tożsamej bramie.
Drzwi mogą zostać wykonane w wersji progowej lub bezprogowej.
Drzwi standardowo wyposażone są w zamek zapadkowy, okucia klamka / klamka i zawias sprężynowy i mogą zostać wyposażone w okucia paniczne (zamki, dźwignie, pushbar) czy też samozamykacz z szyną ślizgową.
Kolorystyka standardowa RAL 7035, 9002 i 9010.
JAK TO DZIAŁA?
W zależność od wymagań brama może być:
- utrzymywana w pozycji zamkniętej – doposażenie w zespół samozamykaczy z regulatorem kolejności zamykania skrzydeł;,
- utrzymywana w pozycji otwartej - doposażenie w zespół samozamykaczy z regulatorem kolejności zamykania skrzydeł wraz z elektrotrzymaczami podłączonymi do centrali pożarowej,
- wyposażona w układ napędowy odpowiedzialny za otwieranie i zamykanie
DODATKOWE WYPOSAŻENIE
- wykonanie z drzwiami przejściowymi, również bezprogowymi
- możliwość montażu przeszkleń i kratek wentylacyjnych w skrzydle
- możliwość wykonania w klasie Sa i S200 dymoszczelności wg PN-EN 13501-2:2016 na indywidualne zapytanie
- możliwość wykonania w wersji przeciwwybuchowej wg PN-EN, ATEX na indywidualne zapytanie
- możliwość zastosowania zamków i okuć przeciwpanicznych
- możliwość zastosowania napędu elektrycznego dla wersji z trzymaczem elektromagnetycznym możliwość podłączenia szerokiego zakresu osprzętu elektrycznego jak np. systemy sygnalizacji pożaru, monitoringu położenia skrzydeł bramy i kontroli dostępuelementy bramy z możliwością wykończenia powierzchni w dowolnym kolorze z palety RAL lub w wersji nierdzewnej
- centrala sygnalizacji pożarowej z zasilaczem buforowym, przygotowana do współpracy z obiektowym systemem sygnalizacji pożaru i/lub miejscowymi czujkami dymu/temperatury
- elementy osprzętu elektrycznego [dostępne w zestawie z centralą sygnalizacji pożarowej]
- przycisk techniczny kluczykowy
- trzymacz elektromagnetyczny
- czujki [dymu, temperatury, dymu/temperatury]
- próg opadający / uszczelka szczotkowa
- utrzymywana w pozycji otwartej - doposażenie w zespół samozamykaczy z regulatorem kolejności zamykania skrzydeł wraz z elektrotrzymaczami podłączonymi do centrali pożarowej,
Bramy wielkogabarytowe – zastosowanie
Bramy wielkogabarytowe są nieodzownym elementem wyposażenia przeciwpożarowego w wielu sektorach przemysłu. Ze względu na swoje rozmiary są idealne do zastosowania w miejscach, gdzie konieczne jest zapewnienie szerokiego dostępu, takich jak hale produkcyjne, magazyny czy hangary lotnicze. Dzięki swojej konstrukcji umożliwiają łatwy i szybki dostęp do wnętrza budynku, co jest kluczowe w przypadku dużych obiektów przemysłowych, gdzie szybkość jest ważna dla efektywności działania firmy. Wygodnym i efektywnym rozwiązaniem dla dużych obiektów przemysłowych są szczególnie bramy wielkogabarytowe z napędem elektrycznym. Ich dodatkowym atutem jest możliwość zdalnego sterowania bramą, co zwiększa jej funkcjonalność.
Jak wybrać odpowiedni rodzaj bramy rozwieranej przeciwpożarowej?
Wybór między ościeżnicą w wersji narożnej a wewnętrznej przy bramach rozwieranych przeciwpożarowych zależy od specyfiki budynku. Ościeżnica narożna jest łatwiejsza do zamontowania i nie wymaga dodatkowych prac budowlanych, ale może nie pasować do wszystkich typów konstrukcji. Z kolei ościeżnica wewnętrzna zapewnia lepszą izolację termiczną i akustyczną, ale jej montaż może być bardziej skomplikowany. Wybierając bramy rozwierane przeciwpożarowe, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim bramy wielkogabarytowe, podobnie jak bramy rozsuwane i bramy opuszczane przeciwpożarowe powinny posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające jej skuteczność w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się ognia. Ponadto warto zwrócić uwagę na materiały, z których jest wykonana brama oraz sposób jej obsługi.